Zagrożenia związane z pracą elektryka

 Jak wiadomo, nie ma pracy, która jest idealna. W każdej istnieją jakieś niebezpieczeństwa. Niekiedy są one związane z niedbalstwem lub po prostu nieszczęśliwym wypadkiem. Nawet praca w biurze wiąże się z chorobami i zagrożeniami zdrowia. Jak to możliwe? Przede wszystkim jest to taki rodzaj wykonywania czynności, kiedy wszytko musi być na czas. Jeśli dodatkowo ma się okropnego szefa, który wiecznie ma problem, to jest to ogromny stres dla pracownika. Powoduje to wiele chorób z nim związanych jak np. dolegliwości żołądkowe – wrzody czy też depresje i nerwice. Niestety, nie ma pracy, która sprawia, że człowiek jest szczęśliwy i nie ma żadnych kłopotów. Jeżeli ktoś prowadzi swoją działalność i naprawdę kocha to, co robi, to kłopoty i tak go nie omijają.

Praca elektryka jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ pracuje on z prądem, który ma często bardzo wysokie napięcie. Dla takiego człowiek jest to także ogromny stres, ponieważ niekiedy wystarczy jeden mały błąd i zostanie porażony energią elektryczną. Do szczególnie niebezpiecznych zajęć elektryka, należ praca na wysokościach. Niekiedy po burzy czy silnej wichurze widzimy jak pozrywane są linie wysokiego napięcia. W takich sytuacjach przyjeżdżają panowie, którzy zajmują się naprawianiem szkód, jakie wyrządziła pogoda. Jest to także bardzo ryzykowne, ponieważ zazwyczaj elektryk wychodzi wtedy na taki słup i dokonuje poprawek. Jest to jednak bardzo duża odległość od ziemi, więc w razie jakiegoś potknięcia czy źle postawionej nogi, kończy się z połamanymi kościami.

Ryzyko zawodowe elektryka

Bardzo często w pracy na wysokościach, której podejmuje się elektryk zdarzają się upadki. Często kończy się to złamaniami, wstrząśnieniami mózgu czy w przypadku bardzo dużej wysokości – śmiercią. Zazwyczaj towarzyszy to wykonywaniu zadań na drabinach, rusztowaniach czy podnośnikach. Jak temu zapobiegać? Bardzo ważną kwestią, która może uratować zdrowie i życie jest sprawny sprzęt, jednak środki ochrony indywidualnej są równie istotne. Nie zapominajmy także o zachowaniu ostrożności i uwagi. W przypadku używania urządzeń, które zasilane są energią elektryczną, czyli np. pomiary elektryczne, mamy do czynienia z wypadkami, które kończą się porażeniem prądem lub niekiedy śmiercią – w przypadku wysokiego napięcia. Wtedy bardzo ważne jest zachowania pełnego skupienia, które pozwoli nam uniknąć takich sytuacji, a także przestrzeganie zasad ochrony przeciwpożarowej. 

 

O serwisie

Poradnik o tym, jak zakładać instalacje elektryczne. Dowiesz się między innymi tego, jak ułożyć instalację elektryczną w ogrodzie oraz co się wiąże z zawodem elektryka.

Kontakt

kontakt@planetap.pl

Galeria