W jaki sposób zasilać urządzenia wokół domu?

Każdy z nas zna potęgę siły energii elektrycznej, a także każdy z niej korzysta. Jednak nie wszyscy potrafią się nią posługiwać i ignorują, jakie niebezpieczeństwo się z tym wiąże. Dlatego też, jeśli posiadamy małe dzieci, bardzo ważne jest, aby wszelkie gniazdka, były zabezpieczone w odpowiedni sposób. Jest to sprawa priorytetowa, ponieważ nigdy nie widomo, kiedy malec zdąży coś wsadzić w to miejsce. Dlatego musimy także, dobrze zaplanować całe przedsięwzięcie.

Bardzo ważne, aby jeszcze przed budową domu i rozmieszczeniem w nim instalacji, wiedzieć, gdzie będą wszelkie gniazdka oraz łączniki. Jest to bardzo ważne, aby później nie doszło do takiej sytuacji, że nie będziemy mieli gdzie podłączać kuchenki. Dlatego tak istotny element stanowi dobry projekt instalacji. W tym celu trzeba znać ułożenie wszelkiego sprzętów w pomieszczeniach. Czyli pasowałoby znać położenia, jakie będzie miała zmywarka, kuchenka czy nawet mikrofalówka. Jeśli planujemy mieć telewizor w łazience czy w sypialni, to także trzeba to wszystko uwzględnić. Wsiąść pod uwagę należy także te sprzęty, które mnogą się pojawić w przyszłości i zabezpieczyć przestrzeń przed zbyt małą ilością prądu. Dlatego, zaplanować trzeba o kilka gniazdek więcej.

Instalacje mamy nie tylko w domu. Niektórzy bardzo lubią wieczorami usiąść w ogrodzie z gorąca herbatą przy lampce. Jednak rozplanowywanie instalacji elektryczna j na zewnątrz wygląda nieco inaczej, ponieważ przewody trzeba zabezpieczać przed warunkami atmosferycznymi w taki sposób, aby w lecie się nie upiekł, a zimą nie zamarzły. Dlatego jeśli planujesz elektryczność w ogrodzie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

 Kable dookoła domu

Jeśli zamierzamy oświetlić sobie taras lub werandę, a także zapatrzeć się w gniazdka to kable są montowana podczas zakładania instalacji na wewnętrznej lub zewnętrznej ścianie domu. Jeżeli pomieszczenie, w którym znajdują się takie przewody jest suche to wszelkie okablowania prowadzimy w tynku lub pod nim. Wszystkie jednak są zabezpieczane rurkami. W przypadku, kiedy prowadzone a one przez pomieszczenie, w którym reguły jest wilgotno, czyli powiedzmy piwnicę i są one na wierzchu ścian, zrobione są one wtedy wielożyłowych kabli., Albo też, przewodów pojedynczych, które zostały umieszczone w rurkach.

Zasilanie w ogrodzie

Jeśli zamierzamy prowadzić instalację w ogrodzie w celu oświetlenia, czyli instalacji lamp halogenowych lub LED – ów. Powinniśmy obniżyć zasilanie z 230V na 24V. Jest to bezpieczna wartość, która zupełnie wystarczy. Prowadzimy ją przez część podziemna budynku oraz ścianę na zewnątrz.  W przypadku przejść kabli prze strop, korzystamy z rur PCW i dokładnie wszystko uszczelniamy.

 

 

O serwisie

Poradnik o tym, jak zakładać instalacje elektryczne. Dowiesz się między innymi tego, jak ułożyć instalację elektryczną w ogrodzie oraz co się wiąże z zawodem elektryka.

Kontakt

kontakt@planetap.pl

Galeria