Układamy instalacje elektryczną ogrodzie

Instalacja elektryczna jest podstawą funkcjonowania każdego domu. W dzisiejszych czasach z pewnością, nie znajdziemy osoby, która nie podsiada w domu energii. Mimo, że jest to ogromna wygoda, to także może stanowić duże niebezpieczeństwo, jeśli będzie nieprawidłowo zainstalowana lub użytkowana w niewłaściwy sposób. Dlatego też, podczas instalacji musimy zwracać szczególną uwagę na wszystkie zasady bezpieczeństwa. Osoba, która będzie się tym zajmować powinna być doświadczona i znać się na swoim zawodzie. Nie wybierajmy specjalisty po cenach, ponieważ może się okazać, że to, co zaoszczędziliśmy będzie musiało pójść na poprawę całej pracy, a dodatkowo trzeba będzie jeszcze dołożyć.

Zanim podejmie się jakąkolwiek pracę montażową, trzeba przygotować projekt, który będzie nam pokazywał, co i gdzie. Jednak nawet najlepszy projekt, może się okazać porażką instalacji, jeśli zostanie on nieprawidłowo sczytany. Dlatego tak ważny jest dobry fachowiec. Podczas tworzenia projektu, musimy wiedzieć już gdzie będą stały poszczególne meble oraz sprzęty elektroniczne. Ja to bardzo ważne, ponieważ będziemy wiedzieć dzięki temu, w jakich miejscach i po ile powinny być rozmieszczone gniazda elektryczne. Najlepiej dołożyć kilka takich, które nie będą zagospodarowane, ponieważ gdybyśmy w przyszłości kupili jakiś nowy sprzęt, ni spowodujemy przeciążenia.

Jeśli już wiesz jak zainstalować oraz zaplanować instalację w domu, powinieneś teraz zająć się planowaniem oraz montażem tej, która znajdować się będzie w ogrodzie.

Rozprowadzamy instalację po dużym ogrodzie

Jeśli Twój ogród jest dość dużych rozmiarów, to gniazda, które znajdują się w ścianie domu, mogą być niewystarczające. W takim przypadku, niezbędny jest przynajmniej jeden dodatkowy punkt, gdzie zamieścimy źródło prądu. Powinno to być gniazdo wtyczkowe dwubiegowe posiadające styki ochronne. Jednak nie możemy zamieścić go na gołej ziemni, ale musimy zamocować na małym fundamencie z betonu. Musi być ono szczelne, więc klapka jest konieczna oraz odporność na pyły i zanurzenia w wodzie.

Układanie kabli w ziemi

Jeżeli kładziemy kable pod powierzchnią ziemi i nie używamy do tego osłony, to trzeba pamiętać, że musi być on położony, co najmniej na 70 metrów głębokości. Jeśli zdarzy się tak, że akurat nad nim się znajdzie płyta chodnikowa, to można nieco zmniejszyć te wymiary do 50 metrów. Podczas budowy rowu zwróćmy uwagę na to, że musi on być głębszy o 10 cm, na posypkę z piasku. W przypadku, kiedy grunt jest piaszczysty, nie potrzebujemy posypki. 

 

O serwisie

Poradnik o tym, jak zakładać instalacje elektryczne. Dowiesz się między innymi tego, jak ułożyć instalację elektryczną w ogrodzie oraz co się wiąże z zawodem elektryka.

Kontakt

kontakt@planetap.pl

Galeria