Kto może zostać elektrykiem? (Uprawnienia do wykonywania zawodu)

Mimo iż, nie mamy pojęcia, jak dokładnie wygląda praca elektryka, to często myślimy, że nie jest ona skomplikowana, dopóki cos się nie zepsuje w domowej instalacji elektrycznej. Wtedy dopiero widzimy, jak Pan z elektrowni, dopasowuje każdy kabelek i zawsze wie, który gdzie ma być wciśnięty i zastanawiamy się skąd on to wszystko wie. Takich zadań, podejmują się oczywiście tacy, którzy są już doświadczeni i wiedza jak postępować z każdym rodzajem prądu. Zawsze może się okazać, że osoba jest za młoda i jej doświadczenie jest zbyt małe, aby wykonywać określone usługi.

Taka praca, wcale nie należy do bezpiecznych. Ci, którzy siedzą w biurze nie odczuwają żadnego stresu, który jest związany z obawa o swój zdrowie czy życie. Co chyba, że ktoś jest bardzo nieuważny, ale jedynie, co może sobie zrobić, to spaść ze schodów, albo utknąć w windzie. Jednak praca elektryka posiada bardzo wiele zagrożeń. Przede wszystkim bardzo możliwe jest porażenie prądem, co niekiedy jest śmiertelne – w zależności od natężenia. Po drugie, jeśli jest to praca na wysokości, czyli zepsuje się coś w słupie wysokiego napięcia, to grozi takiej osobie szczególne niebezpieczeństwo, ponieważ nie tylko może spaść z dużej wysokości, ale także zostać porażonym energia elektryczną, która ma ogromne napięcie. Zastanawiamy się jednak nad tym dopiero wtedy, kiedy zauważymy takiego Pana siedzącego na potężnej wysokości.

Szkoła oraz uprawnienia

Zostanie elektrykiem wcale nie należy do najłatwiejszych. Trzeba ukończyć odpowiednią szkołę oraz niekiedy przejść niezbędne szkolenia. Szkoła, jaką trzeba skończyć to zawodowa, technikum lub studia wyższe. Jeśli jednak chodziliśmy gdzie indziej, to zawsze możemy swoje braki uzupełnić w ośrodkach egzaminacyjnych. Jednak wszelkie szczegóły, które dotyczą uzyskania uprawnień są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki. Jednym z niezbędnych rzeczy, które są potrzebne do pracy z prądem elektrycznym to kwalifikacje SEP, a także skończenie wymaganego kursu BHP. Jednak zaświadczenie SEP, nie jest ważne bezterminowo, ponieważ traci ono swoją ważność po 5 latach.

To, na jakim stanowisku podejmiemy pracę, zależy od na oraz naszych umiejętności i wiedzy. Ponieważ każde miasto posiada szkoły o profilu elektrycznym, nie ma większego problemu z uczeniem się najważniejszych informacji. Jeśli mamy zamiar kształcić się dalej, to możemy podjąć studia, które do takiej pracy mają profil techniczny. 

 

O serwisie

Poradnik o tym, jak zakładać instalacje elektryczne. Dowiesz się między innymi tego, jak ułożyć instalację elektryczną w ogrodzie oraz co się wiąże z zawodem elektryka.

Kontakt

kontakt@planetap.pl

Galeria