Jakie łączniki światła oraz gniazda elektryczne wybrać?

Kady z nas podczas remontu domu zwraca najbardziej uwagę na kolory ścian, tapety i meble, które będą nie tylko ozdabiać nasz dom, ale także służyć do codziennego użytku. Barwy są bardzo ważne w każdym pomieszczeniu, podobnie jak meble. Trzeba jednak pamiętać o każdej kwestii, nawet tej najmniejszej. Bardzo często, rzeczami, które zapomnimy wymienić przy remoncie lub kupić przy wyposażaniu nowego domu są łączniki światła i gniazdka elektryczne. Bardzo często jest to element zapominany lub zostawiany na koniec, ponieważ w naszym mniemaniu nie stanowi on żadnej ozdoby. Jest to jednak mylne stwierdzenie. Każdy jeden łącznik oraz gniazdko, możemy dobrać tak do kolorystyki i wystroju, że albo może być niewidoczne, albo doskonale dopełniać całości aranżacji. Najczęściej jednak kończy się na założeniu starego, bo akurat nie chce nam się iść do sklepu po nowe i tak przez kilka lat, nie mamy czasu lub chęci. Nawet nie zdajemy siebie sprawy jak możemy zepsuć cały wygląd pomieszczenia takimi starymi łącznikami i gniazdkami. Dlatego też, powinniśmy wiedzieć jak takie rzeczy dobierać i które najlepiej się nadają, do jakich pomieszczeń. Takich rzeczy możesz się oczywiście dowiedzieć od sprzedawcy, jednak on stara się tak dobierać, aby jak najlepiej zarobić. Więc lepiej się samemu dokształcić i do sklepu przyjść już po konkretne modele.

Rodzaje łączników instalacyjnych

Grupą najbardziej znaną a zrazem podstawową, są łączniki jednobiegunowe, dwubiegunowe, krzyżowe i schodowe. Nie są to jednak zwykłe łączniki, ale takie, które przeznaczone są do starowania żaluzjami czy tez, ogrzewanie. Jednak nie pomyślimy ich ze zwykłymi, ponieważ posiadają one symbole, które mówią nam, do czego służą.

Zanim jednak zdecydujemy się na kupno jakichkolwiek osprzętów elektroinstalacyjnych musimy wiedzieć jak je kupować. Przede wszystkim wybieraj takie gniazda wtyczkowe, które posiadają styk ochronny, czyli bolec. Jeśli zamierzasz wyposażyć pomieszczenia, które są wilgotne, to pamiętaj, aby były to gniazdka, które są do takich warunków przystosowane – np. posiadają klapki. Nie wybieraj najtańszych produktów, ale zwracaj uwagę na producenta, aby nie trafić na osprzęt kiepskiej jakości. Pamiętaj o przywiązywaniu wagi do tego, jakie znaki bezpieczeństwa zawiera dany produkt oraz jakie napięcie pracy.

 

 

O serwisie

Poradnik o tym, jak zakładać instalacje elektryczne. Dowiesz się między innymi tego, jak ułożyć instalację elektryczną w ogrodzie oraz co się wiąże z zawodem elektryka.

Kontakt

kontakt@planetap.pl

Galeria