Jak zaplanować zmianę dostawcy energii?

Remontujesz stary dom, którego instalacja jest w bardzo kiepskim stanie? Nie jest zbyt łatwe, ponieważ wymaga nie tylko mnóstwa nakładów finansowych, ale także dużo pracy i wkładu. Najlepsze jednak jest to, że możesz od początku zaplanować cały układ gniazdek i łączników. Jak to zrobić najlepiej? Przede wszystkim, potrzebny jest nam projekt, którego zrobieniem zajmuje się specjalista z danej dziedziny. Jeśli zmieniamy cały wystrój, to musimy bez wiedzieć, jakie będziemy mieć meble oraz sprzęty AGD i RTV, ponieważ trzeba w określonych miejscach umieścić gniazdka. Nie zapominaj jedna, że przez cały pobyt w domu następne kilkadziesiąt lat, zdążysz kilka razy wymienić wszelkie sprzęty elektroniczne. Dlatego, musisz wziąć pod uwagę większą ilość miejsc, gdzie prą będzie miał ujście w ścianie. Ta samo tyczy się udogodnień typu telewizor w sypialni, jeśli zamierzamy kiedyś sobie go sprawić, to także musi być zawarte na projekcie.

Kiedy całość będzie już gotowa, należy jeszcze wszystko zamontować. Pamiętaj, aby wynająć do tego odpowiedni wykwalifikowanego i doświadczonego fachowca, aby instalacja nie zwiodła.

Czy się opłaca?

Jeśli zmieniasz starą instalację na nową, to możesz także to samo zrobić z dostawca prądu. Polskie prawo umożliwia nam robinie tego tyle razy w ciągu roku ile mamy na to ochotę. Zanim jednak zdecyduje y się na wymianę, zastanówmy się czy będzie to dla nas opłacalne i czy nie wyjdziemy na takich kombinacjach, jeszcze gorzej.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z różnicy pojęć dystrybutor, a dostawca. Pierwsze pojęcie, dotyczy infrastruktury na danym terenie, za nią właśnie odpowiada dystrybutor. Dzięki temu, możliwe jest przemieszczanie się prądu w określone miejsca. Składa się on z linii przemysłowych oraz transformatora. Działanie dystrybutora obejmuje określonym obszarze i nie mamy możliwości go zmienić

 W przypadku dostawcy, sprawa wygląda trochę inaczej. Jest to tylko pośrednik, który wykorzystuje infrastrukturę dystrybutora oraz odpowiada za dostarczanie energii elektrycznej do domu.

Jak wygląda zmiana dostawcy?

Jest to bardzo proste i każdy z nas może tego dokonać bez większych trudności. Polega to tylko na wybraniu danego sprzedawcy oraz podpisaniu z nim umowy sprzedaży. Musisz go tylko upoważnić do tego, aby reprezentowany był on przez dystrybutora. Nie masz się wiec, czego bać i jeśli tylko chcesz dokonać takich zmian, dzięki, którym Twoje rachunki będą mniejsze, możesz to zrobić bez żadnych konsekwencji. 

 

O serwisie

Poradnik o tym, jak zakładać instalacje elektryczne. Dowiesz się między innymi tego, jak ułożyć instalację elektryczną w ogrodzie oraz co się wiąże z zawodem elektryka.

Kontakt

kontakt@planetap.pl

Galeria