Jak zabezpieczyć instalacje elektryczną w ogrodzie?

Instalacja zarówno w domu jak i w ogrodzie powinna być odpowiednio zabezpieczone. W przypadku wnętrz, musimy wiedzieć jak to zrobić tak, aby nikt nie ucierpiał podczas korzystania z niej. W przypadku ogrody, także jest to bardzo ważne, ale tutaj dbamy o to, aby warunki atmosferyczne nie zniszczyły przewodów. Na szczęcie w domu, mamy sucho, więc możemy trochę ograniczyć swoja pracę, jednak są takie pomieszczenia, które są z natury wilgotne takie jak łazienka czy piwnica. W mnich musimy zainstalować taki rodzaj instalacji, który nie będzie stwarzał zagrożenia, przez panujący tam klimat. W przypadku gniazdek, musimy zainstalować zewnętrzne zabezpieczenia, które nie doprowadź do porażenia prądem w razie włożenia jakiegoś przedmiotu w źródło prądu. Dotyczy to najczęściej małych dzieci, które uwielbiają to robić.

Pamiętaj, że instalację należy najlepiej założyć na etapie budowy domu, aby później nie kuć ścian. Do tego potrzebujemy oczywiście projekt, który pomoże nam określić, gdzie ma się znaleźć każde ujście prądu. Dlatego też, wcześniej musimy znać położenie każdego urządzenia elektrycznego w pomieszczeniach, aby zainstalować odpowiednią ilość gniazdek. Dzięki temu, unikniemy sytuacji, w której okaże się, że nie ma gdzie podpiąć kuchenki. Najlepiej, aby zawsze mieć zapas gniazdek, w razie kupna nowych sprzętów.

W domu i w ogrodzie trzeba wszystko dokładnie zaplanować oraz zabezpieczyć, jeśli już wiesz jak zająć się instalacja wewnątrz, to teraz powinieneś się zapoznać z tym, jak postępować z energią elektryczną na zewnątrz, gdzie panują nieco inne zasady.

Zabezpieczenie przed porażeniem prądem

W instalacji montujemy nie tylko wyłącznik nadmiarowoprądowe, ale także różnicowoprądowe. Dzięki nim, wiemy, kiedy dzieje się w instalacji coś niedobrego, czyli występują jakieś błędy. Zabezpiecza to każdego użytkownika przed porażeniem prądem. Jeden wyłącznik jest odpowiedzialny za kilka obwodów.

Niekiedy występuje sytuacja, że nie mamy instalacji na, zewnątrz ponieważ wszystko jest zasilane gniazdkiem, które znajduje się wewnątrz domu. Jeśli taki obwód nie posiada zabezpieczenia przy pomocy wyłącznika różnicowoprądowego, to musimy posiadać gniazdo bezpieczeństwa. Zazwyczaj zdarza się to starych domach, gdzie instalacja nie była wymieniana na nową. 

Uważaj na korzenie roślin

Zwróć uwagę, jeśli prowadzisz instalację w ziemi, aby nie przebiegała ona blisko miejsca gdzie są rośliny. Korzenie drzew sięgają zazwyczaj do miejsca gdzie kończy si rzut korony. Jeśli chcesz uniknąć szkód to powinieneś zmierzyć drzewo na wysokości około 1,3 metra nad ziemią i pomnożyć dwa razy wynik. Liczba, która Ci wyjdzie o odległość przewodów od pnia. Jednak, tym sposobem możesz zmierzyć tylko drzewa, których obwód przekracza 50 cm. Nie zapominaj także, że rośliny się rozrastają. 

 

O serwisie

Poradnik o tym, jak zakładać instalacje elektryczne. Dowiesz się między innymi tego, jak ułożyć instalację elektryczną w ogrodzie oraz co się wiąże z zawodem elektryka.

Kontakt

kontakt@planetap.pl

Galeria