Jak i gdzie montować gniazda wtyczkowe łączniki światła?

Właśnie budujesz dom? Jeśli tak, to mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z tego, że już tym etapie, kiedy stoją ściany, musimy zaplanować instalację elektryczną. Wszystko zaczyna się od projektu, który robiony jest przez specjalistę, odpowiedzialnego za tego typu sprawy. Stanowi on, bardzo ważny punkt bezdemontażowy, ponieważ to teraz określamy, gdzie będą stać wszystkie meble oraz urządzenia, które korzystają z energii elektrycznej. Jest to bardzo ważne, aby w przyszłości nie doszło do tego, że nie będziemy mieli gdzie podłączyć kuchenki czy lodówki. Co więc, musimy zaplanować gniazdka w większej ilości, ponieważ gdybyśmy chcieli później coś dokupić, nie mielibyśmy, gdzie podłączyć danego sprzętu. Więc takie kwestie jak telewizor w łazience czy w sypialni, trzeba wiedzieć wcześniej.

Bardzo ważne, aby zarówno osoba, która wykonuje projekt, jak i ta, która go wykonuje posiadały odpowiednie doświadczenie i pojęcie o tym, co robią, ponieważ nawet, jeśli projekt będzie doskonały, to instalacja może się nie udać, jeśli fachowiec nie bzie umiał go sczytać.

Dobór osprzętu

Zanim podejmiemy się kupna wszelkich łączników i gniazdek, musimy wiedzieć, czego szukać. Najlepiej, aby były one dopasowane zarówno do kolorów jak i całej aranżacji wnętrza. Pamiętajmy, że jeśli remontujemy stare wnętrza, to musimy zmienić w niech nie tylko całą instalację, ale także wszelki osprzęt. Przestarzały, nie będzie się prezentował zbyt ładnie, dlatego nie możemy go użyć. Z resztą będzie on dopasowany do starej instalacji, więc założenie go ponownie może przysporzyć nieco trudu. Gniazdka, nie tylko powinny być dobrane kolorem, ale także kształtem i ilością wejść na wtyczkę. Najlepiej wybierać takie, które posiadają ich da, bo jest to najbardziej uniwersalny sprzęt.

Łączniki świecznikowe

Łącznik oświetleniowy, montujemy zazwyczaj blisko drzwi od strony klamki. Dzięki temu, jest najłatwiej go znaleźć nawet po ciemku. W przypadku WC, gdzie światła dziennego nie ma z powodu barku okien, łączniki powinny znajdować się na zewnątrz pomieszczenia.

W przypadku, kiedy oprawy oświetleniowe, złożone są z kilku lamp, powinno się zastosować łączniki świecznikowe z odrębnymi klawiszami. Jeżeli mamy długi korytarz lub szeroko i chcemy mieć możliwość włączania światła z każdego jego końca, potrzebujemy łącznika schodowego.

 

 

 

O serwisie

Poradnik o tym, jak zakładać instalacje elektryczne. Dowiesz się między innymi tego, jak ułożyć instalację elektryczną w ogrodzie oraz co się wiąże z zawodem elektryka.

Kontakt

kontakt@planetap.pl

Galeria